недеља, 28. јул 2013.

Јединствена Русија слави 1025 годишњицу Крштења Русије

 

 

 

Архијереји Руске Православне Цркве су позвали да се Дану Крштења Русије на постсовјетском простору додељи статус државног празника, те, по могућности, тај дан буде нерадни. 28. јула се навршава 1025. годишњица, откако је кнез Владимир окренуо Кијевску Руси хришћанству византијског типа. Свечане акције се данас одржавају у Русији, Белорусији, Украјини.
Центар данашњих свечаности је Кијев, главни град Украјине. Управо на обали Дњепра некада незнабожац, а затим марљиви хришћанин, који је касније канонизован, кнез Владимир је 988. године учинио прави избор. Он је окренуо своју земљу и свој народ грчком хришћанству, предодредивши тиме будућу историју Свете Русије, - истакао је Патријарх Московски и све Русије Кирил.





Свети равноапостолни кнез Владимир је извршио не само људски подвиг – иначе за такву наглу промену у животу народа требало је бити јак човек, усредсређен на постизање циља, стрпљив, он је извршио нешто више и у самом себи, у свом унутрашњем животу, и у животу читавог народа. Он је прихватио Божију правду као доминанту свог живота, те је пожелео да би та доминанта била присутна у народном животу. Тако је и постало: Русија је увек тежила да реализује тај божанствени идеал у животу. То је била општенационална вредносна доминанта.

Током више од хииљадугодишње историје свог постојања руско православље је знало и процват, и периоде заборава. После револуционарних догађаја 1917. године хришћанство, као и друге религије, исповедало се у Совјетском Савезу у тајности. Још један напад је православна вера претрпела у најновије време, крајем 1990-х година, после распада СССР-а. Неке од насталих на територији постсовјетског простора држава како су могле покушавале да стекну самосталност. Између осталог, и у религији. Црквена раскољничка расположења све до сада постоје и у Украјини. Данас у земљи има три православне цркве, од којих је само једна канонска – Украјинска православна црква Московске патријаршије. У последње време, додуше, грађани земље све више постају свесни да независно од политике духовне вредности морају да остану јединствене и неоспорне. 1025. годишњица Крштења Русије је празник три народа, уверени су украјински верници.




То је празник Русије, Украјине и Белорусије. Ми смо једна целина. Ми смо руски народ. То је општеруски празник. Већина православаца је увек за Русију. Никада се не каже Кијевска Украјина. Тако није никада било. Увек је била Кијевска Русија.
О неопходности јединства и учвршћења православне вере не само у републици, већ и на читавој канонској територији РПЦ је говорио приликом свечаности и председник Украјине Виктор Јанукович.




Изазови и противречности, које диктира савремени свет, без преузеличавања су суперсложени. Међутим, морамо да савесно чувано духовне вредности, које су вековима биле основа нашег националног идентитета. Захвални смо руској цркви на бригама и напорима, које она улаже у учвршћење јединства у читавом православном свету. У Украјини су се формирали хармонични црквено-државни односи, православна баштина заузима главно место у духовном животу земље. Спојена с најбољим традицијама Кијевске Русије, она достојно заступа Украјину у савременом хришћанском свету.
Свечаности у украјинском главном граду се одржавају на високом црквено-државном нивоу. У Кијеву се налази Крст апостола Андреја Првозваног као симбол победе православља. Патријаршије богослужење код споменика кнезу Владимиру је одржано у присуству председника Русије, Украјине, Србије и Молдавије, патријарха девет светских православних Цркава, стотина свештеника из различитих земаља и неколико хиљада верника. Из различитих градова Украјине и Русије су дошли ходочасници да честитају једни другима рођендан руског православља. Свое је утиске у интервјуу Гласу Русије изнео протојереј Валентин Цвељов, који је стигао из Санкт-Петербурга.
Дошли смо у Кијев светом Владимиру да би учествовали у свечаностима. Ми смо имали свечану литију у пловидби. Веслали смо рекама Нева, Волхов, Дњепар више од две хиљаде километара. Наша свечана литија се зове Јединствена Русија, јер су Русија, Украјина и Белорусија јединствена Русија. Дошли смо да би честитали ским Којевљанима и свим Словенима празник 1025. Годишњицу Крштења.



Врхунац украјинских свечаности је литургија у Кијево-Пећерској лаври. У том историјском богослужењу су учествовали првојереј РПЦ Патријарх Кирил и првојерарси осам светских православних цркава. То, што је прослава 1025. годишњице Крштења Русије окупила толико првојерарха и представника свих православних цркава, сведочи не само о јединству источног хришћанства, већ и поштовању, које у свету постоји, према руском православљу. Свесловенске свечаности ће се наставити у Белорусији. Увече 28. јула ће у Минск кренути велика православна делегација.

Нема коментара:

Постави коментар

Само напред...слободно реците шта мислите.

 Моја Лена 2020.године