Све тврдње у вези плагијата министра Стефановића су тачне!
Професорка Економског факултета у Београду Дана Поповић оценила је да су тачне тврдње три научника са универзитета у Великој Британији да је докторски рад министра унутрашњих послова Небојше Стефановића плагијат.
Доцент на Универзитету у Нотингему Угљеша Грушић, ванредни професор на Универзитету Источни Лондон Бранислав Радељић и докторант на Лондонској школи економије и политичких наука Слободан Томић су у тексту објављеном 1. јуна на порталу „Пешчаник“ навели да Стефановићев докторат обилује плагијатима.
У ауторском тексту у данашњој Политици Дана Поповић је навела да је прочитала Стефановићев рад, који се од јуче може наћи на интернету. „Све тврдње о плагијату су тачне. Окрените страну 14 у докторату препознаћете лако текст са стране 94 приручника ‘Децентрализација као полазиште даљег развоја Србије’ из 2006. године. Окрените страну 59 и уверићете се да се последњи пасус у докторату може наћи на страни 468 публикације ‘Менаџмент у функцији одрживог развоја’ из 2012. године“, навела је Дана Поповић.
Она је истакла да је проверила све делове доктората и све текстове из којих је речено да је Стефановић преписивао, и закључила да су „академци у праву, плагијат је у питању“. Према њеним речима, негде је плагијат дослован, а негде – мозаички – како га називају на Харварду у свом упутству о цитирању. Дана Поповић је поновила да дословни плагијат настаје буквалним копирањем туђих реченица, а мозаички – преузимањем делова туђег рада уз преправке, како плагијат не би био идентичан оригиналу.
Како је истакла, тај мучан посао преправљања туђег текста постао је популаран у доба првих компјутерских програма за откривање плагијата, који то нису могли да открију, али сада нове генерације ових програма откривају све. „И ето шта је Стефановићу донела та модернизација: у својој тези он скоро на свакој другој-трећој страни хвали информатичко друштво, електронску управу, модернизацију, а баш му се она осветила“, оценила је Дана Поповић.
Коментаришући тврдњу ректора Мегатренд универзитета Миће Јовановића да је Стефановић спровео истраживање на 200 испитаника, Дана Поповић је навела да у докторату тог нема. „Ниједне табеле у том раду нема! У садржају пише да се после закључних разматрања налази анекс, па помислих, тамо их је ставио. Кад оно – ни анекса нема! На страни 182 завршавају се закључна разматрања, а на страни 183, где би морао да почне тај анекс – опет ништа. Ту почиње списак литературе – чиме се рад завршава“, написала је Дана Поповић. Она је навела да очекује и објашњење комисије како неки докторат може да се зове „Нова улога стратегијског менаџмента у управљању локалним самоуправама (пример града Београда)“, а да у раду не буде скоро ни речи о Београду.
Небојша Стефановић је јуна 2013. године одбранио докторат на Мегатренд универзитету у Београду на тему „Нова улога стратегијског менаџмента у управљању локалном самоуправом (пример града Београда)“.
...........
И ту смо, дакле. Док колеге Грушић, Томић и Радељић прозивају министра Стефановића за плагијат, дотле ја, доле потписана, позивам министра Стефановића на ТВ дуел на тему – мултипла мултиваријациона регресиона анализа, коју је најавио, а после тога прескочио у свом докторату! Па да попричамо...
И да кажем унапред, у ТВ дуелу ћу посебно инсистирати на анализи варијансе и на хетероскедастичности, нека се господин министар спреми – ја чекам.
А чекам и то да ми неко из његове докторске комисије објасни – како то да неки докторат може да се зове „Нова улога стратегијског менаџмента у управљању локалном самоуправом (пример града Београда)“, а да у раду не буде скоро ни речи о том Београду! Тачније, поглавље 13, под називом: „Истраживање – студија случаја на примеру града Београда“ постоји само у садржају рада – у тексту тог поглавља уопште нема! Што нас само доводи до закључка да је комисија рад прегледала тако да ни они (као ни њихов кандидат) не могу да добију прелазну оцену.
Што ме све наводи на помисао да би српски премијер за текст који управо читате (баш као и за онај текст на „Пешчанику”) вероватно рекао да глупље образложење од ове анализе није чуо. Што, наравно, уважавам. Ништа глупље – али ни тачније од овога. Тачно и паметно у Србији изгледа и не можете наћи. Болне реформе нас чекају на том путу, сами сте рекли. Почните, предлажем, од свог министра полиције и његовог плагираног доктората.
Професорка Економског факултета Универзитета у Београду
Пачија школа
"Јесте л' чули, кумо,
- верујте, без шале -
отвара се школа
за пачиће мале."
Тако је и било,
- верујте, без шале -
отвори се школа
за пачиће мале.
Сви пачићи дошли,
на клупама стоје,
стари патак метно
наочаре своје.
Све их је уписо
у каталог, мале,
па их је прозиво, -
верујте, без шале.
Па се онда шето
с озбиљношћу крутом;
учио их учио
и књигом и прутом.
Учио их, учио
од среде до петка,
ал' се нису одмакли
даље од почетка.
Није било успеха
учитељском труду,
цела мука његова
остаде залуду.
Ништа више не научи
пачурлија та,
него што је и пре знала:
- га, га, га, га, га!
Јован Јовановић Змај
Нема коментара:
Постави коментар
Само напред...слободно реците шта мислите.